Siekdami užtikrinti efektyvų mūsų interneto svetainės veikimą, jos veikloje naudojame slapukus - (angl. cookies). Tęsdami naršymą interneto svetainėje, sutinkate, kad Jūsų kompiuteryje būtų įrašomi slapukai iš interneto svetainės www.siauliai.lt. Susipažinkite su   Privatumo politika.

Paroda „ŽIEMGALAI 30“

Vasario 14 d. (KETVIRTADIENIS)
17.30 val.  atidaroma jubiliejinė paroda „ŽIEMGALAI 30“. Šiaulių universiteto Dailės galerija, Vilniaus g. 141, Šiauliai. Ekspozicija veiks iki 2019 03 06.

 

30 VASARŲ ŽIEMGALOJE

Iki šiol vienintelį kartą Žiemgalos krašto dailininkų paroda čia, Šiaulių universiteto dailės galerijoje, buvo surengta 2013 m. liepą. Tai gal kiek ir paradoksalu žinant, kad vienas iš šios grupės įkūrėjų ir ilgametis jos koordinatorius buvo šviesaus atminimo Šiaulių miesto garbės pilietis, tapytojas monumentalistas profesorius Vitolis Trušys, o šiauliečiai dailininkai per keletą paskutinių metų skaičiumi gerokai lenkė savo kolegas iš kitų miestų. Bet taip jau susiklostė, kad parodos vykdavo ten, kur ir plenerai – išskirtinai Žiemgaloje – Pakruojo, Pasvalio bei Joniškio rajonuose ir tik po vieną buvo surengta Rygoje (2006 m.), Panevėžyje (2009 m.), Vilniuje (2010 m.), Kaune, Šiauliuose ir Dusetose (visos 2013 m.). Dar keletas parodų, inspiruotų šios grupės veiklos, tik jau mažesnėmis Žiemgalos dailininkų grupelėmis – po 3-4 dalyvius, buvo surengta tiek Latvijoje – Aucėje (2005 m.), Jelgavoje (2005 m.), Zalienekuose, Jelgavos raj. (2006 m.), tiek Lietuvoje – Ukmergėje (2011 m. ir 2012 m.),Alytuje (2012 m.) bei Palangoje (2014 m.).

Na, o pavienių šios grupės dailininkų parodos jau yra jų pačių reikalas ir nebūtinai turi būti siejamos su Žiemgalos plenerų tradicija. Galima būtų tik paminėti, kad tiek kūrybinė jų veikla, tiek ir parodų geografija seniai peržengė ne tik Žiemgalos regiono, bet ir Lietuvos ribas.Nuo 1989-ųjų iki dabar Žiemgalos dailininkų grupės rengiamuose pleneruose ar parodose nuolat ar bent jau epizodiškai dalyvavo daugiau kaip 50 dailininkų*. Vieni dar tik pradedantys ar kuriantys mėgėjiškai, kiti gi – ne tik plačiai pripažinti ir gilų pėdsaką šalies kultūroje palikęmenininkai, bet ir neabejotinai savo laiku ją formavę.

Kaip ne kartą įvairiuose šaltiniuose jau buvo minėta, Žiemgalos krašto dailininkų grupės kūrybinės veiklos pradžia laikomi 1989-ieji metai. Prasidėję Pakruojyje, tuometinio ligoninės vyr. gydytojo Rimo Armono paskatinti ir keletą metų globojami, dviejų bičiulių dailininkų, Romualdo Čarnos ir Vitolio Trušio suburti dailininkų plenerai tapo, regis, kažkuo daugiau, nei vien tik trumpalaike kūrybine praktika gamtoje. Deja, R. Armono ir V. Trušio (kaip, beje, ir ne mažo kitų bičiulių būrio) gyvųjų tarpe jau nebėra, tačiau kraštiečius sutelkiančių kasmetinių dailės plenerų tradicija tebesitęsia.

Iš esmės tai regioninio tapatumo pagrindu susibūrusi grupė, vienijanti panašiai mąstančius ir aktyviai kuriančius dailininkus. Tačiau, savaime suprantama, be vietos gyventojų palaikymo, vargu ar kas nors panašaus galėtų vykti. Juo labiau, net 30 metų! Taigi, dailininkai visada su malonumu ir pagarba prisimena plenerus Pakruojyje, Impolėje, Linkuvoje, Kreivakiškyje, Žeimelyje, Pasvalyje, Joniškėlyje ir Pušalote, o taip pat Joniškyje, Žagarėje ir Jakiškiuose. Kai kur jievyko bent po kelis kartus. Ten sutikta be galo daug labai malonių ir šviesių žmonių, kurie vienaip ar kitaip prisidėjo prie šių plenerų, juos organizavo, palaikėbičiuliškus santykius ar tiesiog buvo jų rėmėjai. Be abejo, tai nelieka be atsako, veikia ir savaip formuoja tiek kūrybos procesą, tiekpačių dailininkųsantykius su tokia juos supančia aplinka.

Šiandien, minint jau 30-uosius Žiemgalos krašto dailininkų grupės veiklos metus, galima sakyti, kad pati grupė išgyvena savotišką virsmą: jos sudėtis, nors ir palaipsniškai, tačiau beveik iš pagrindų atsinaujino, kartu pasikeitė ne tik bendras gyvenimo ritmas, bet taip pat ir begalė kitų aplinkybių, tad, nors ir tęsiant tradiciją, vis tik vyksta visai naujas jos kūrybos procesas. Taigi, šia paroda, kurioje eksponuojama 16-os dailininkų: Arvydo Martinaičio, JoanosGelažytės,Romualdo Čarnos, Inesos Dūdėnaitės, Gražvydos Andrijauskaitės, Juozo Galkaus, Andriaus Makarevičiaus, Gintaro ir Rasos Daukšų, Rimvydo Daužvardžio, Urtės Daužvardytės, Vytenio Rimkaus, Raimondo Trušio, Janinos Budrienės, Romualdo Pučeko, Sigito Laurinavičiaus, o tai pat Vitolio Trušio, iš esmės siekiama parodyti ne kokią nors vieningą šios grupės propaguojama plenerinės kūrybos estetiką ar ideologiją, ne atskirų autorių kūrybą ar menamas jos tendencijas, o supažindinti lankytojus su viename iš Lietuvos regionų (šiuo atveju Žiemgaloje) jau trisdešimt metų nenutrūkstamai tebevykstančiais kūrybos procesais, savaip papildančiaisbendrą Lietuvos dailės kontekstą.

 

Sigitas Laurinavičius,

2003 – 2015 m.Žiemgalos krašto dailininkų grupės koordinatorius

 

* šiauliečiai: Vitolis ir Raimondas Trušiai, Vytenis Rimkus, Arūnas Vasiliauskas, Gintaras ir Rasa Daukšos su dukra Toma, Rimvydas Daužvardis su dukra Urte, Janina Budrienė ir Antanas Šeronas; kauniečiai: Romualdas Čarna, Arvydas Martinaitis, Adolis Krištopaitis, Petras Stauskas, Inesa Dūdėnaitė, Gražvyda Andrijauskaitė, Valentinas Varnas, Feliksas Jackevičius, Raminta Maciulevičiūtė, Viktorija Sladkevičienė, Violeta Jasevičiūtė, Margarita Jasilionytė, Osvaldas Jablonskis, Vytautas Laukys, Donatas Valatka; vilniečiai: Andrius Makarevičius, Juozas Galkus, Marija Teresė Rožanskaitė, Petras Repšys, Mantas Maziliauskas, Gražina Didelytė, Romualdas Radzevičius, Virginija Kalinauskaitė; joniškiečiai: Joanita Gelažytė (pastaruoju metu gyvenanti Osle, Norvegijoje), Egidijus Godliauskas, Monika Vaičiulytė, Dalia Sutkuvienė, Donatas Grinius, Andrius Znojevas; pasvaliečiai: Aldas Pleiris ir Leonora Stravinskienė, Romualdas Pučekas iš Dusetų, panevėžietis Sigitas Laurinavičius, Stephen Raul Anaya iš JAV,Jola Grabowska iš Lenkijos ir dailininkai iš Latvijos: Kristine Krastinia-Indane, Inga ir Elina Brūklės, Asnate ir Uldis Zuteriai, Inita Kačevska, Inita Vilka, Dita Vege ir Aiva Vismane.

 

 Informaciją teikia Šiaulių universiteto Dailės galerija

Facebook
Spausdinimo versija
Jūsų komentaras (Į pateiktus komentarus neatsakoma)
Vardas:
El. pašto adresas:
Įžeidžiantys komentarai neskelbiami.
Įveskite patvirtinimo kodą, kurį matote paveikslėlyje
AntiSpam


komentarų nėra
Atgal


Oficialūs Savivaldybės puslapiai


 

 


Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
29303101020304
Liepa
    2019     
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. paštą ir gaukite
mūsų naujienas pirmieji: