Siekdami užtikrinti efektyvų mūsų interneto svetainės veikimą, jos veikloje naudojame slapukus - (angl. cookies). Tęsdami naršymą interneto svetainėje, sutinkate, kad Jūsų kompiuteryje būtų įrašomi slapukai iš interneto svetainės www.siauliai.lt. Susipažinkite su   Privatumo politika.

Įdomios paskaitos ir išvykos TAU Kultūros ir meno fakultete

Šiaulių trečiojo amžiaus universiteto Kultūros ir meno fakultetas – vienintelis Lietuvoje, kurio prioritetinė kryptis – visuomenės architektūrinis švietimas. Jame nuolat rengiamos  paskaitos apie architektūrą, dizainą, parkus, miesto viešąsias erdves ir meno kūrinius jose.

Studentai visada labai domisi mieste vykstančiais pokyčiais, atsirandančiais naujais statiniais, meno kūriniais, nori profesionalių paaiškinimų, kai vienokie ar kitokie teiginiai sukelia abejonių ar nepasitikėjimo.  

Bendrą  architektūrinio švietimo programą papildo išvykos į kitus miestus, pažintys su naujais išskirtinės architektūros objektais. Šiais mokslo metais buvo aplankyta Latvijos nacionalinė biblioteka, Latvijos nacionalinis dailės muziejus, Lietuvos nacionalinė M, Mažvydo biblioteka, kiti objektai.

Fakulteto klausytojai apsilankė ir Nacionalinėje dailės galerijoje veikusioje parodoje „Optimizmo architektūra. Kauno fenomenas“. Ši paroda, skirta Lietuvos valstybingumo šimtmečiui, toliau bus eksponuojama Paryžiuje, Romoje, Taline, Vroclave.

Kūrybiškai suplanuotos paskaitos, išvykos labai praplečia nusistovėjusius mąstymo stereotipus, nukelia į pasaulio meno ir kultūros istoriją, plečia laiko suvokimą, istorijos  vyksmo ir mąstymo erdvę...

Tokios mintys gyvavo po ŠU docentės dr. Gedutės Grigaliūnaitės paskaitų apie dizaino istoriją nuo senųjų amžių iki dabar. Susidomėję aptarėme tautodailės raidą per Lietuvos šimtmetį, apžiūrėjome Šiaulių krašto liaudies menininkų darbus.

Ak, tie mūsų Šiauliai!..

Miestas, kurį jau ir nebedrąsu pavadinti vienu iš didžiausių Lietuvos miestų. Vis ryškesni provincijos miesto požymiai: mažėja žmonių, uždaryta daug mokyklų, universitetas – nebesavarankiškas, tik prisiminimuose likę dideli fabrikai... Lyg iššluotas, dažniausiai tuščias Vilniaus bulvaras... O dar tie kertami medžiai, apnuogintos gatvės, nerimas dėl Kaštonų alėjos...

Dažnai taip girdime kalbant, o ir patys laikomės panašios nuomonės.

Išskirtinė buvo ir balandžio 11 d. įvykusi  Šiaulių architekto Šarūno Sabaliausko paskaita, skirta apžvelgti mūsų miesto istorinę - urbanistinę raidą. Demonstruodamas „Aušros“ muziejuje išsaugotus seniausius (nuo 1783 m.!) Šiaulių miesto planus, ryškindamas jau nuo 18 amžiaus atsiradusią  gatvių struktūrą, prelegentas vaizdžiai perteikė Šiaulių, kaip  antro (po Kauno) pagal svarbą ir dydį Lietuvos miesto, formavimąsi, jo savitumą. Ypatingas dėmesys buvo skirtas tarpukario architektūrai, Aušros alėjai, Didždvario kompleksui.
Mintimis nukeliavome į garsųjį Zubovo dvarą, susipažinome su jo svarba miestui, buvusiais istoriškai svarbiais ir vertingais pastatais. Sugrįžome į senąją miesto Turgaus aikštę, šalia jos stovėjusią cerkvę, kurią dar kai kas iš mūsų prisimena matę nenugriautą. Kalbėta, kokią vietą atskirais istoriniais etapais mieste užėmė Šv. Petro ir Pauliaus katedra, Šiaulių dvaro sodyba, kaip per šimtmečius  keitėsi jų reikšmė miesto gyvenime, jo urbanistinėje struktūroje.

Tankiai užstatytas, moderniais dviejų ir trijų aukštų nuosavais namais,  vertingais viešaisiais pastatais pasidabinęs miestas per du pasaulinius karus, deja, buvo negailestingai sunaikintas. Baisiausia buvo sovietinė okupacija, kuri be gailesčio trynė Šiaulių istorinę atmintį, manipuliavo istorine tiesa, sudarkė senosios architektūros pastatus. Mūsų kartos atminty todėl  ir neliko to gyvo pasididžiavimo senaisiais Šiauliais  – visą aktyvų gyvenimą buvome apsupti blokinių štampuotų rajonų, chruščiovinės statybos namų.

Bet Š. Sabaliauskas įkvėpė ir optimizmo – juk išlikusi mūsų miesto klasicistinė gatvių struktūra, gyvas istorinis miesto plano tinklas. O tokių miestų, pasak jo, yra labai mažai. Laimei, išlikę ir nemaža vertingų pastatų. Senąją miesto architektūrinę dvasią bandoma atgaivinti savo, šiauliečių,  architektų jėgomis.

Prelegentui atsakinėjant į auditorijos klausimus, išsirutuliojo vertinga diskusija apie pokyčius, vykstančius Šiaulių mieste, vykdomus miesto atnaujinimo projektus. Buvome supažindinti su, tiesa, dar tik kompiuteryje rodomais gražiais  planais, kurie virs miesto tikrove per artimiausius 2-3 metus.

Po talentingo architekto paskaitos išsiskirstėme linkėdami sau ir visiems šiauliečiams daugiau didžiuotis ir iš naujo pamilti savo miestą, padėti jam atkurti garbingą istorinį vaizdą.

Fakulteto klausytoja Cecilija Lapkuvienė

   
   
   
 
Facebook
Spausdinimo versija
Jūsų komentaras (Į pateiktus komentarus neatsakoma)
Vardas:
El. pašto adresas:
Įžeidžiantys komentarai neskelbiami.
Įveskite patvirtinimo kodą, kurį matote paveikslėlyje
AntiSpam


komentarų nėra
Atgal

 


Oficialūs Savivaldybės puslapiai

 


Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
     0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Rugsėjis
    2018     
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. paštą ir gaukite
mūsų naujienas pirmieji: