Siekdami užtikrinti efektyvų mūsų interneto svetainės veikimą, jos veikloje naudojame slapukus - (angl. cookies). Tęsdami naršymą interneto svetainėje, sutinkate, kad Jūsų kompiuteryje būtų įrašomi slapukai iš interneto svetainės www.siauliai.lt. Susipažinkite su   Privatumo politika.

Istorinė tiesa atkurta!

Simboliška, kad ruošiantis minėti  Europos paveldo dienų renginius, į Lietuvos laisvės kovas simbolizuojantį paminklą sugrąžintos memorialinės lentos su žuvusiųjų pavardėmis. Istorinės atminties sugrąžinimo teko laukti ilgus dešimtmečius. Šiaulių miesto meras asmeniškai padėkojo šio projekto iniciatoriui ir rėmėjui.

Sukilėlių kalnelio komplekse atkurta istorinė tiesa – į savo vietą ant paminklo grįžo memorialinės lentos su 1863–1864 metais nužudytų sukilėlių pavardėmis. Už pilietiškumą, saugant ir puoselėjant miesto istoriją, Šiaulių miesto meras Artūras Visockas padėkojo šiauliečiams Dariui Jakubauskui ir Arymantui Klapatauskui.

„Tokios šviesios iniciatyvos mane labai džiugina. Tai dar viena galimybė prisiliesti prie praeities, prie kovos su priespauda istorijos. Tai paskata domėtis tikrosiomis vertybėmis. Visi, kas imasi tokių idėjų įgyvendinimo, Savivaldybėje ras ir pagalbą, ir palaikymą. Visų šiauliečių vardu dėkoju už nuo pradžios iki pabaigos įgyvendintą projektą“, – susitikime kalbėjo miesto meras Artūras Visockas.

Paminklinių lentų sugrąžinimo iniciatorius – architektas Darius Jakubauskas. Šiaulietis surinko reikalingus istorinius duomenis, parengė projektą, jį suderino su Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos atstovais ir net skyrė asmeninių lėšų vienos iš lentų gamybai. Prie iniciatyvos mielai prisidėjo ir UAB „Splius“ generalinis direktorius Arymantas Klapatauskas. Pastaroji bendrovė itin aktyviai remia miesto visuomeninio gyvenimo įvykius: skyrė lėšų Lietuvos partizanų pagerbimo projektui, solidžiai parėmė miesto gimtadienio šventę „Šiaulių dienos 783“. 

„Matau Sukilėlių kalnelį, kaip svarbią šiauliečių tapatybei vietą, todėl mano ir Arymanto Klapatausko iniciatyva turėtų būti pratęsta. Savivaldybės, o gal ir vėl privačių rėmėjų pagalba būtų reikalinga paminklo nuvalymui, kruopštesniam kalnelio aplinkos sutvarkymui. Memorialinių lentų sumontavimą norėjome atlikti iki Šiaulių dienų, tai mums ir pavyko, o jų pristatymas miesto visuomenei vyks jau priartėjus tikrajai miesto gimtadienio datai“,  – sakė  Darius Jakubauskas.

„Paminklinių lentų atidengimo ceremonija ant Sukilėlių kalnelio vyks rugsėjo 20 d. 12 val. Kviečiu dalyvauti visus, kurie domisi miesto ir Lietuvos laisvės kovų istorija. Rugsėjo priešpaskutinę savaitę kaip tik vyks Europos paveldo dienų19 renginiai. Tai savotiškas tarpinstitucinis bendradarbiavimas, kai miestas prisideda prie Europos Tarybos inicijuoto Europos paveldo dienų minėjimo. Tą pačią dieną šiauliečiai turės galimybę įvertinti ir kitokį – Kultūros ministerijos ir Savivaldybės bendradarbiavimo pavyzdį. Bendromis pastangomis, kooperavus lėšas iš nebūties prikeltas Aušros alėjoje, netoli Respublikinės Šiaulių ligoninės stovintis kultūros paveldo objektas – dailininko Gerardo Bagdonavičiaus namas“, – teigė Šiaulių meras A. Visockas.

 Nuo 1863 m. birželio 14 d. iki 1864 m. kovo 6 d. ant Sukilėlių kalnelio įvykdytas mirties nuosprendis Šiaulių sukilėliams: tarp jų ir kilmingiems bajorams, ir paprastiems miestiečiams bei valstiečiams. Po mirties aukų kūnai būdavo užkasami vietoje, žemė sulyginama, kad neliktų nė ženklo. Miestiečiams pastačius toje vietoje kryžių, caro valdžia jį nedelsiant nuvertė ir sunaikino.  Nepriklausomybės paminklas, pastatytas pagal garsaus inžinieriaus architekto Karolio Reisono projektą, buvo atidengtas 1935 metais.

 

Bendrųjų reikalų skyriaus informacija,
tel. (8 41) 596 304,
el. p. vitalis.lebedis@siauliai.lt

V. Lebedžio nuotraukos

Facebook
Spausdinimo versija
Atgal


Oficialūs Savivaldybės puslapiai


 

 


Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
26272829303101
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
30010203040506
Rugsėjis
    2019     
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. paštą ir gaukite
mūsų naujienas pirmieji: