„Ką slepia vietos pavadinimas?“ Respublikinis virtualus vaikų žodinės ir meninės raiškos projektas

Važiuoji automobiliu ir pro akis šmėžuoja kelio ženklai su miestų, kaimų, ežerų, upelių pavadinimais. Kažkur pasąmonėje iškyla klausimas, vienas, kitas: „Kodėl taip pavadinta vietovė? Ką tai galėtų reikšti? Iš kur kilo toks pavadinimas? Ką jis slepia?“.

Tokį klausimą paskatino užduoti ir vaikams Šiaulių miesto lopšelio – darželio „Trys nykštukai“ pedagogės Aistė Kvičiuvienė, Virginija Ženkuvienė ir Eglė Galkauskienė. Kadangi šie besibaigiantys 2019-tieji metai buvo paskelbti Vietovardžių metais, siekiant išsaugoti senųjų vietovardžių atminimą, minėtos pedagogės parengė Respublikinį virtualų vaikų žodinės ir meninės raiškos projektą „Ką slepia vietos pavadinimas?“.

Projektas vyko nuo 2019 m. liepos 1 d. iki lapkričio 30 d., kurio metu vaikai kartu su pedagogais ar tėvais ieškojo įdomesnių vietovių pavadinimų, kūrė jiems pasakojimus, vietovardžių kilmės išaiškinimus, net legendas ar padavimus. Dauguma siuntė ir piešinio nuotraukas, atskleidžiančias vietovės pavadinimo kilmę. Sulaukėme net 78 vietovardžių kilmės interpretacijų. Jei nesukūrė savo pasakojimo, tai bent pasidomėjo jau egzistuojančiomis legendomis apie vieną ar kitą vietovę ir jos pavadinimą. Buvo analizuoti įvairiausi, keisčiausi miestų ir kaimų, gyvenviečių, ežerų ar upių, dvarų, kalnų pavadinimai: nuo Baisogalos, Bijotų, Bubių, Butkiškių, Devynduonių, Europos vidurio, Gaižaičių, Karalių, Karklėnų, Karmėlavos, Kiškėnų, Klaipėdos, Kūlupėnų, Kuršėnų, Labučių, Lapių, Marčiupio, Medinių, Meškučių, Meškuičių, Molėtų, Naisių, Neringos, Paberžės, Palūšių, Papušinio, Pašiaušės, Pelėdnagių, Perkūnų, Pikteikių, Poežerio, Puskelnių, Ramučių, Raudonikių, Riešės dvaro, Riešės upelio, Rokiškio, Rudgalvių, Skaudvilės, Skuodo, Šakinių, Šatrijos kalno, Šeduvos, Šiaulių, Šlapšilės, Tauragės, Ūsėnų, Vabalninko, Veršių, Vyšniūnų, Vortos pilies iki Žagarės.

Projektas buvo skirtas skatinti vaikų žodinę ir meninę raišką, pažintinius procesus, originalumą, kūrybiškumą, skatinta domėtis Lietuvos istorija, ugdyti supratimą ir pagarbą savo tautos paveldui. Džiaugiamės, kad projektas sudomino didelę dalį tiek ikimokyklinio ugdymo, tiek mokyklų pedagogus ir vaikus, tėvus. Projekto rezultatas - sudarytas vietovardžių pavadinimų katalogas - bus įdomi medžiaga, kurią bus galima panaudoti ugdymo procese. Katalogą galima rasti įstaigos internetinėje svetainėje.                                     Specialia logopedės Aistės Kvičiuvienės kurta knygele apdovanojami aktyviausiai projekte dalyvavę Gargždų „Minijos“ progimnazijos Gobergiškės skyriaus mokiniai. Dėkojame mokytojoms Reginai Srėbalienei ir Rasai Meilytei - Jurjonienei.

Kaimų ir viensėdžių senieji pavadinimai yra įdomi ir svarbi valstybės kultūros paveldo dalis, kurios išsaugojimu privalome rūpintis visi.

Logopedė Aistė Kvičiuvienė,

priešmokyklinio ugdymo pedagogė Virginija Ženkuvienė

Facebook
Spausdinimo versija
Jūsų komentaras (Į pateiktus komentarus neatsakoma)
Vardas:
El. pašto adresas:
Įžeidžiantys komentarai neskelbiami.
Įveskite patvirtinimo kodą, kurį matote paveikslėlyje
AntiSpam


komentarų nėra
Atgal


Oficialūs Savivaldybės puslapiai

    
 

 


Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
30310102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27282930310102
Sausis
    2020     
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. paštą ir gaukite
mūsų naujienas pirmieji:

Siekdami užtikrinti efektyvų mūsų interneto svetainės veikimą, jos veikloje naudojame slapukus - (angl. cookies). Tęsdami naršymą interneto svetainėje, sutinkate, kad Jūsų kompiuteryje būtų įrašomi slapukai iš interneto svetainės www.siauliai.lt. Susipažinkite su   Privatumo politika.