Siekdami užtikrinti efektyvų mūsų interneto svetainės veikimą, jos veikloje naudojame slapukus - (angl. cookies). Tęsdami naršymą interneto svetainėje, sutinkate, kad Jūsų kompiuteryje būtų įrašomi slapukai iš interneto svetainės www.siauliai.lt. Susipažinkite su   Privatumo politika.

Savivaldybei neleidžiama ištaisyti senų klaidų?

Nors gyvename teisinėje valstybėje, Savivaldybėms kartais nėra galimybių atšaukti senesnius sprendimus, net jei buvo padaryta ne gramatinė ar skaičiavimo klaida, o esminė teisinė klaida, dėl kurios gali nukentėti tam tikros visuomenės dalies interesai, valdžios autoritetas. Kaip institucijai tokią klaidą ištaisyti, kaip išsivalyti nuo praeities juodų dėmių? 

Viešojo administravimo srityje galioja viešojo administravimo subjektų priimtų sprendimų teisėtumo principas, kuris reiškia, kad visi priimti administraciniai sprendimai yra teisėti, jei yra priimti remiantis įstatymų nustatytais įgaliojimais, neviršijant suteiktos kompetencijos. Įstatymai nenumato teisinio mechanizmo, leidžiančio valstybinei institucijai pačiai pasinaikinti administracinį sprendimą, kuris suteikia tam tikras teises ūkio subjektams. Taip pat nėra galimybės pačiai institucijai kreiptis į teismą dėl tokio sprendimo panaikinimo, nes teismai, konstatavę, kad sutampa pareiškėjas ir atsakovas, tokio skundo net nenagrinės, kitaip tariant, negali savęs paduoti į teismą.

Vienas toks neatšaukiamas sprendimas yra susijęs su prekybos centro „Akropolis“ prekės ženklo gigantiška reklama. 2009 metais savivaldybė uždarajai akcinei bendrovei „Aido turtas“ klaidingai išdavė reklamos leidimą įrengti išorinę reklamą Tilžės – Gegužių g. sankirtoje. Klaida labai paprasta – reklama pavadinta „iškaba“, tad ir sumokėtas tik vienkartinis mokestis už „iškabą“ – 6 225 eu­rai. Klaidos pasekmės tęsiasi iki šiol ir gali tęstis iki 2028 metų (tiek galioja leidimas). Tuo tarpu kiti rinkos dalyviai už tokio tipo reklaminius ženklus moka kaip už reklamą – kas mėnesį, priklausomai nuo reklamos užimamo ploto. Pagal dabartinius įkainius, už 432 kvadratinių metrų ploto užrašą UAB „Aido turtas“ per 10 metų (kol galios leidimas) turėtų sumokėti beveik 65 tūks­t. eu­rų. Tokios sumos miestas neteks ateityje, neskaičiuojame, kiek pajamų jau būtų gauta iki šio laiko.

Konkurencijos įstatymas įpareigoja savivaldybę užtikrinti sąžiningą konkurenciją, bei draudžia priimti verslininkus privilegijuojančius ar diskriminuojančius sprendimus. Tuo tarpu nuo 2009 iki 2018 metų, Savivaldybė visiems stambiems ūkio subjektams (prekybos centrams) arba išduodavo reklamos leidimus kaip už iškabas, arba tokių leidimų visiškai neišduodavo. Galima teigti, kad visi stambiems ūkio subjektams išduoti leidimai yra neteisėti. „Akropolio“ reklamos byla – pirmoji pastanga ištaisyti iškraipytą konkurencinę aplinką Šiauliuose – nuo kažko reikia pradėti. Panaikinus leidimo galiojimą būtų sudaryta prielaida kreiptis į teismą ir dėl kitų verslo subjektų, kuriems neteisėtai buvo suteiktos privilegijos naudotis išorine reklama.

Šiaulių miesto savivaldybė kreipėsi į Šiaulių miesto prokuratūrą. Sa­vi­val­dy­bė, pri­pa­žindama klai­dą, siūlė grąžinti „Akropolio“ valdytojo sumokėtą vietinės rinkliavos įmoką (6 225 eu­rus) ir nereikalauti sumokėti vietinės rinkliavos įmokų už praėjusį laikotarpį. Pripažinus leidimą negaliojančiu, „Akropoliui“ tektų mokėti kasmetinę išorinės reklamos rinkliavą kaip ir kitiems verslo subjektams.

Visgi prokuratūra atsisakė sudaryti tokį susitarimą, motyvuodama, kad bus pažeisti trečiosios suinteresuotos šalies – verslo interesai. Tad kol kas pastangos ištaisyti iškreiptą konkurencinę aplinką Šiaulių mieste, kuomet stambiesiems rinkos dalyviams neteisėtai buvo sudarytos privilegijos bei užtikrinti sąžiningas ir vienodas sąlygas visoms įmonėms, atsimušė kaip į sieną. Belieka tikėtis, kad Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas padės ištaisyti klaidas.

 

Šiaulių miesto savivaldybės informacija

Vitalio Lebedžio ir Google Maps nuotraukos

Facebook
Spausdinimo versija
Atgal


Oficialūs Savivaldybės puslapiai


 

 


Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
28293031010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
25262728293001
Lapkritis
    2019     
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. paštą ir gaukite
mūsų naujienas pirmieji: