Tema
„Kalba, kuri neįsitvirtins šiame elektroniniame pasaulyje, išnyks.“ (Davidas Brooksas, „Microsoft“ bendrovės tarptautinės strategijos direktorius) Ar jūs manote taip pat?
Organizatorius 2018-02-13 10:17:41 Kad bendravimas su kompiuteriu būtų efektyvus, reikia mokėti tą kalbą, kuria jis kalba. Kadangi ne visi ją moka, programos yra verčiamos į įvairias kalbas, pritaikomos kitai kalbinei ir kultūrinei terpei.
Nors pastaraisiais metais lietuvių kalbos technologijų srityje padaryta reikšminga pažanga, ji nėra pakankama, kad kalba būtų visavertiškai vartojama elektroninėje erdvėje. Sulietuvintos pačios svarbiausios programos patiems svarbiausiems darbams. Bet darbų, kur galima pritaikyti kompiuterį, įvairovė kur kas didesnė ir nuolat auga. Pagal programų, su kuriomis galima bendrauti gimtąja kalba, skaičių mes 2–3 kartus atsiliekame nuo kitų Europos šalių. Tokia situacija susiklostė dėl to, kad kalbos technologijos yra brangus dalykas, Lietuvos rinka nėra didelė, o pasipriešinimas anglų kalbai yra labai mažas. Ne kartą teko išgirsti nuomonę, kad anglų kalba kompiuteriuose ne trukdo, o atvirkščiai, palengvina darbą su kompiuteriu.
Pradinis Valstybinės lietuvių kalbos komisijos tikslas šiuo metu yra pasiekti, kad visos už valstybinius pinigus perkamos programos būtų lietuvių kalba. Kol kas teisės aktuose nėra numatytas reikalavimas informacinių technologijų srityje vartoti lietuvių kalbą.
Ar pritariate tam, kad kompiuterių programos būtų lietuvinamos? Ar, jūsų nuomone, lietuvių kalbos plėtra informacinėse technologijose užtikrins lietuvių kalbos išlikimą?
Violeta (Svečias) 2018-02-13 12:01:39 Didelė problema - lietuviški komandų ir meniu vertimai. Labai dažnai jie - dirbtiniai ir ilgi, kas nėra patogu. Aš būčiau už tai, kad būtų paliekama maksimaliai tarptautinių terminų.
Rūta (Svečias) 2018-02-14 14:02:04 Tikrai taip, jei nubus lietuvių kalbos informacinėse technologijose, tai ji išnyks. Juk gyvenimas labai virtualėja. Lietuvių kalba yra labai geras molis darytis naujų terminų, labai kūrybiškai galima prikurti naujų žodžių. Blogai, kad tas kalbos skaitmeninimas vyksta ne taip greitai, kaip norėtųsi. Na, bet viskas tikrai eina į gerą pusę.
Jonas (Svečias) 2018-02-19 13:57:35 Pritariu.
Reikia ir valstybei rūpintis bei investuoti, kad lietuvių kalba būtų visur kur privalo būti.
Irena (Svečias) 2018-02-19 23:48:40 Iš dalies pritariu.
ROLANDA (Svečias) 2018-02-20 09:51:08 Kodėl visada norima eiti lengviausiu keliu. Atsiliekame elektroniniame pasaulyje, o kodėl lietuviams nepadirbėti geriau šioje srityje, kalbos vertimuose, programų pritaikymuose, kiek būtų naujų darbo vietų jaunimui...
Manau galima gerai padirbėti ir savoje šalyje turėti savo Valstybinę kalbą, gal ne visu šimtu procentu, bet tobulėti reikia neužmirštant, kad gyvenam Lietuvoje ir mes lietuviai.
Audrius (Svečias) 2018-02-20 21:05:33 Didelė tikimybė
Emilija (Svečias) 2018-03-29 15:57:16 Pasaulyje yra šimtai tūkstančių skirtingų kalbų ir jos atmainų, kiekviena ji savotiška, skirtinga ir kažkuo panaši. Mūsų, lietuvių kalba, yra pati sudėtingiausia ir sunkiausiai išmokstama kalba. Todėl labai sunku ją išmokti taisyklingai vartoti netgi patiems mums, lietuviams. Elektroniniame pasaulyje dauguma Lietuvos piliečių jos nevartoja dėl tam tikrų priežasčių: trumpinimų, dėl laiko stokos arba tiesiog iš „mandrumo‘‘. Taip pat žargonai, kitų kalbų įterpimas rašant žinutes, mažina taisyklingos kalbos vartojimą. Tačiau, bendraujat ne virtualiai, o realiai žmonės komunikuoja gimtąja kalba, sako visas raides, nevartoja trumpinių. Mokinius ir studentus skatina vartoti taisyklingą lietuvių kalbą, tikrina klaidas, aiškina, kodėl reikia rašyti būtent taip. Patys didžiausi Lietuvos patriotai irgi vartoja taisyklingą lietuvių kalbą, knygos spausdinamos lietuvių kalbą, o dabar jas gali skaityti virtualiai. Užsienio piliečiai, gyvenantys Lietuvoje, stengiasi išmokti lietuvių kalbą. Visi šie dalykai rodo tai, kad didelės grėsmės jai išnykti nėra, dabar yra labai skatinama ir pagirtina, jeigu vartoji taisyklingą lietuvių kalbą Visgi mes šnekame savo gimtąja kalba, ją vartojame kiekvieną dieną ir ji neišnyks.
Simona (Svečias) 2018-04-02 22:17:26 Aš manau taip pat, nes Kalba kuri yra elektroniniame pasaulyje nuolat keičiasi ir žmonės mokosi vis naujesnių dalykų. Sparčiai besikeičianti kalba tikrai pakeis kita.
Karolina (Svečias) 2018-04-03 11:36:48 Kad ir kaip būtų gaila, bet galiu pritarti "Microsoft" bendrovės tarptautinės strategijos direktoriui. Šiai dienai elektroniniame pasaulyje vartojama daug užsienietiškų terminų, ypač angliškų. Taip yra dėl to, jog dauguma interneto vartotojų yra jauni, o tarp jaunimo ši užsienio kalba yra labai populiari. Taip pat daugelyje programų komandų pavadinimai, funkcijos turi ne lietuviškus pavadinimus, o tai dar labiau skatina atsisakyti lietuvių kalbos. Manau, kad valstybė turėtų labiau investuoti į lietuvių kalbą ir ją puoselėti. Nes bėgant laikui, lietuvių kalbos padėtis elektroninėje erdvėje vis blogės ir sparčiai judės link išnykimo ribos.
Silvija (Svečias) 2018-04-03 16:02:50 Pritariu ,,Microsoft‘‘ bendrovės tarptautinės strategijos direktoriaus nuomonei. Yra akivaizdžiai pastebimos gimtosios kalbos rašybos problemos ir gramatikos taisyklių nepaisymas, žodžių trumpiniai bet kokioje elektroninėje erdvėje. Didžiausią įtaka daro šiems pokyčiams, stiprėjanti anglų kalba. Kiek yra pastebima, jog mūsų šalies piliečiai, lietuvaičiai, yra labiausiai linkę išdarkyti kalbą, priežastis aiški: dėl laiko stokos arba paprasčiausiai tariant iš „mandrumo‘‘. Susirūpinti kalba elektroninėje erdvėje tikrai verta. Natūralu, kad kalba kinta, nes kinta ir pats gyvenimas. Tačiau derėtų į tai atsižvelgti ir bandyti keisti nuomone, jog gimtoji kalba gali būti vartojama ir išlikti net elektroninėje erdvėje.
 1 2 3 4  


Oficialūs Savivaldybės puslapiai

 

      
 


Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
26272829303101
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
30010203040506
Lapkritis
    2020     
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. paštą ir gaukite
mūsų naujienas pirmieji:

Siekdami užtikrinti efektyvų mūsų interneto svetainės veikimą, jos veikloje naudojame slapukus - (angl. cookies). Tęsdami naršymą interneto svetainėje, sutinkate, kad Jūsų kompiuteryje būtų įrašomi slapukai iš interneto svetainės www.siauliai.lt. Susipažinkite su   Privatumo politika.