Siekdami užtikrinti efektyvų mūsų interneto svetainės veikimą, jos veikloje naudojame slapukus - (angl. cookies). Tęsdami naršymą interneto svetainėje, sutinkate, kad Jūsų kompiuteryje būtų įrašomi slapukai iš interneto svetainės www.siauliai.lt. Susipažinkite su   Privatumo politika.


 

 

 

 

Kiemo, kuriame gimė Šiaulių „Pietinis“ paieškos su gidu Sauliumi Stasiūnu

Saulėtą liepos 16-osios vakarą šiauliečiai būriavosi prie Šiaulių viešbučio „Hotel Tomas“. Nuo šio atspirties taško prasidėjo dvi valandas trukusi Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos (toliau ŠAVB) organizuota ekspedicija „Kiemas, kur gimė Pietinis“. Ekspedicijos tikslas buvo labai konkretus – rasti kiemą, kuriame užsimezgė, gimė ne tik šiauliečiams, bet po pasirodžiusio Rimanto Kmitos romano „Pietinia kronikas“ ir visai Lietuvai gerai žinomas „Pietinis“.

 

Sekdami patyrusį vedlį Šiaulių gidą Saulių Stasiūną, ekspedicijos dalyviai išnaršė „Pietinio“ gatves, takus ir kiemus, užkampius ir net daugiabučių namų rūsius, kuriuose rado ne vieną intriguojančią istoriją apie „Pietinį“ ir jo žmones. Gidas ekspedicijos dalyviams priminė šios vietovės legendas, čia gyvenusių žmonių pavardes, nuopelnus, supažindino su ne vieną dešimtmetį čia gyvenančiomis ir turinčiomis įdomių istorijų asmenybėmis.

Paklaustas, kas vis dėlto yra tas „Pietinis“, gidas S. Stasiūnas atsako nevienareikšmiškai: „Esamuoju laiku atsakyti, kas yra „Pietinis“, gana paprasta, nes garsas apie šią Šiaulių dalį literatūrine prasme konkuruoja su paties miesto vardu. Tačiau pažvelgus į šią vietą bent šimtą metų atgal, rastumėme penkis kaimus į pietus nuo Šiaulių centro: Žaliūkes, Lieporius, Dainus, Gytarius bei Gegužius. Pirmą kartą šie kaimai paminėti dar 1596 m. Šiaulių karališkosios ekonomijos raštuose.“ Būtent šiuose kaimuose ir ėmė megztis šiandieninis „Pietinis“, aplink juos ir iš jų susiformavo „Pietinio“ kiemai ir tik gido aštrios akies ir žinių dėka prieš ekspedicijos dalyvių akis atsivėrė praėjusių laikų artefaktai, minėtų kaimų kultūrinis ir architektūrinis palikimai, giliai įsirėžę į šiandieninio „Pietinio“ bendrą paveikslą. Ne vienas iš dalyvių išreiškė nuostabą, kiek svarbių smulkmenų, istorijų slypi „Pietinio“ kiemuose, kur daugelis jų gyvena ir nė nenutuokia esantys unikalios kiemų kultūros dalimi.

Todėl pati ekspedicija davė kiek kitokį rezultatą, nei buvo tikėtasi – vieno kiemo, kuriame gimė „Pietinis“ išskirti taip ir nepavyko. To padaryti neįmanoma, nes daugumoje „Pietinio“ kiemų slypi šios miesto dalies užuomazgos, žmonės ir unikalios istorijos, kurios tik ir laukia, kada bus ištrauktos į dienos šviesą.

Misijos atgaivinti „Pietinio“ ir jo kiemų legendas, kultūrinį palikimą jau antrus metus imasi ŠAVB savo projektu „Kiemai“, kurio viena iš naujų šių metų veiklų tapo būtent ši ekspedicija. Projektu biblioteka kviečia šiauliečius ir miesto svečius susitikti daugiabučių namų kiemuose ir diskutuoti su žinomais kultūros ir visuomenės veikėjais. Į bendras kultūrines veiklas ir jų organizavimą įtraukiamos ir siekti bendro tikslo suburiamos miesto kultūros, verslo, jaunimo organizacijos, daugiabučių namų ir miesto bendruomenės, gyventojai skatinami domėtis kultūros artefaktais, vietos turizmo galimybėmis, aktualizuojama unikali kiemų kultūra ir jos puoselėjimo svarba, skatinama miesto kultūrinė sinergija.

Lietuvos kultūros tarybos ir Šiaulių miesto savivaldybės finansuojami 2019 m. „Kiemai“ susilaukė didelio šiauliečių ir vietos bendruomenių dėmesio – išskirtinis renginių ciklas į daugiabučių kiemuose vykusius susitikimus su žinomais kultūros ir visuomenės veikėjais pritraukė mases žiūrovų, o bibliotekai už geriausią metų kultūrinės edukacijos projektą Šiauliuose įteikta Šiaulių miesto savivaldybės premija.

Todėl 2020 m. liepos ir rugpjūčio mėnesiais „Kiemai“ į Šiaulių miesto ir rajono daugiabučių kiemus grįžta su dar daugiau idėjų ir pramogų – nauji diskusijų dalyviai (P. Ambrazevičius, R. Šapauskas, I. Stasiulytė, J. Tumasonytė, M. Čepulis, L. Dapkus, M. Starkus ir V. Radzevičius), naujos pokalbių temos, edukacijos vaikams ir nauji kiemai. Iš šiauliečių prašoma tik vieno – nepraleisti progos sudalyvauti ir pasikalbėti taip, kaip seniai nesikalbėta – savo miesto kieme!

Visa informacija apie artimiausius „Kiemų“ renginius skelbiama ŠAVB svetainėje www.savb.lt ir „Facebook“ puslapyje.

Šiaulių apskrities Povilo Višinskio bibliotekos informacija

Mindaugo Laurinaičio nuotraukos

 

Facebook
Spausdinimo versija
Jūsų komentaras (Į pateiktus komentarus neatsakoma)
Vardas:
El. pašto adresas:
Įžeidžiantys komentarai neskelbiami.
Įveskite patvirtinimo kodą, kurį matote paveikslėlyje
AntiSpam


komentarų nėra
Atgal


Oficialūs Savivaldybės puslapiai

      
 


Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
31010203040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
28293001020304
Rugsėjis
    2020     
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. paštą ir gaukite
mūsų naujienas pirmieji: