Tema
„Kalba, kuri neįsitvirtins šiame elektroniniame pasaulyje, išnyks.“ (Davidas Brooksas, „Microsoft“ bendrovės tarptautinės strategijos direktorius) Ar jūs manote taip pat?
Organizatorius 2018-02-13 10:17:41 Kad bendravimas su kompiuteriu būtų efektyvus, reikia mokėti tą kalbą, kuria jis kalba. Kadangi ne visi ją moka, programos yra verčiamos į įvairias kalbas, pritaikomos kitai kalbinei ir kultūrinei terpei.
Nors pastaraisiais metais lietuvių kalbos technologijų srityje padaryta reikšminga pažanga, ji nėra pakankama, kad kalba būtų visavertiškai vartojama elektroninėje erdvėje. Sulietuvintos pačios svarbiausios programos patiems svarbiausiems darbams. Bet darbų, kur galima pritaikyti kompiuterį, įvairovė kur kas didesnė ir nuolat auga. Pagal programų, su kuriomis galima bendrauti gimtąja kalba, skaičių mes 2–3 kartus atsiliekame nuo kitų Europos šalių. Tokia situacija susiklostė dėl to, kad kalbos technologijos yra brangus dalykas, Lietuvos rinka nėra didelė, o pasipriešinimas anglų kalbai yra labai mažas. Ne kartą teko išgirsti nuomonę, kad anglų kalba kompiuteriuose ne trukdo, o atvirkščiai, palengvina darbą su kompiuteriu.
Pradinis Valstybinės lietuvių kalbos komisijos tikslas šiuo metu yra pasiekti, kad visos už valstybinius pinigus perkamos programos būtų lietuvių kalba. Kol kas teisės aktuose nėra numatytas reikalavimas informacinių technologijų srityje vartoti lietuvių kalbą.
Ar pritariate tam, kad kompiuterių programos būtų lietuvinamos? Ar, jūsų nuomone, lietuvių kalbos plėtra informacinėse technologijose užtikrins lietuvių kalbos išlikimą?
Amanda (Svečias) 2018-04-10 20:10:28 Visiškai nesutinku su pono Brooks'o išreikšta nuomone. Kad ir kaip pasaulis tobulėtų informacinių technologijų srityje, žmonės visada bendravo, bendrauja ir bendraus gyvai. Todėl, kaip kažkokia kalba galėtų išnykti vien dėl to, jog nėra naudojama elektroninėse platybėse? Apskritai, kai kurias kalbas yra per daug sunku išversti ir pritaikyti darbams su kompiuterinėmis sistemomis. Taigi, apsistoju ties nuomone, jog kalba, kuri nebus naudojama elektroniniame pasaulyje, toliau gyvuos, nes gyvo, žmogiško bendravimo iš žmonių gyvenimo išplėšti nepavyks, net informacinėms technologijoms.
Greta (Svečias) 2018-04-10 20:56:04 Taip, manau, kad kalba kuri vyrauja elektroniniame pasaulyje šiuo metu užima didžiąją dalį žmonių bendravimo. Vartojami terminai išstumia kai kuriuos kitus terminus vartojamus lietuvių kalboje, kartais net darko kalbą, nors į tai niekas neatsižvelgia. Rašomos žinutės telefonu ar kompiuteriu yra netaisyklingos, žodžiai trumpinami, todėl ne visi tą kalbą supranta, todėl manau, kad jei ta kalba kuri dabar yra elektroniniame pasaulyje gali pakeisti daugelį kitų, taisyklingų kalbų.
Aistė (Svečias) 2018-04-11 15:56:07 Ne, mano nuomone ši mintis visiškai neatitinka realios situacijos. Kalbos gyvavimas nėra niekaip susijęs su jos egzistavimu ir naudojimu elektroniniame pasaulyje. Kalba yra išsaugojama žmonių, rašytinių šaltinių. Kalbą galime laikyti išnykusia, kai ji visiškai nebeegzistuoja, kai nėra ja kalbančių ar ja parašytų užrašų. Kalba gyvuoja tol, kol ją naudoja žmonės kasdieniniame ar ne kasdieniniame gyvenime. Yra kalbų, kuriomis kalba vos 100, o gal net mažiau žmonių, ji nėra naudojama elektroniniame pasaulyje, bet kuo puikiausiai gyvuoja, egzistuoja, nes ji vis dar naudojama, dar neužmiršta. Taigi, mano nuomone, teigti, kad kalba išnyks, jei ji nepritaps elektroniniame pasaulyje, yra tiesiog neteisinga.
Domantas (Svečias) 2018-04-14 13:07:43 Nesutinku, kalba bus gyva kol žmonės bendraus, šnekės, o jei ji ir nepasitvirtins elektroniniame pasaulyje, mano nuomone menkas čia reikalas.
Enrika (Svečias) 2018-04-14 17:20:19 Mano nuomonei, tai netiesa gimtoji kalbą vis tiek išliks, nes kai bendraujame namuose ar viešojoje įstaigoje, tai bendraujame būtent gimtąją kalba. Taip pat ir internetinėse svetainėse, kur galima bendrauti su draugais ar pažįstamais bendraujame savo gimtąją kalbą. O kitą kalba, pvz. anglų kalbą vartojame jau su kitos šalies žmonėmis, kai nori susikalbėti ar kai norime, kad mus suprastu ne tik mūsų šalies žmonės, bet ir iš kitų šalių.
Aurelija D. (Svečias) 2018-04-14 20:24:07 Davidui Brooksui pritarčiau iš dalies. Sutinku, jog šių dienų pasaulis be interneto ir apskritai išmaniųjų technologijų- neįsivaizduojamas. Mes tiek laiko praleidžiame bendraudami virtualiai, tačiau vis tiek pirmenybę teikiame realiam bendravimui: vaikštome į pasimatymus, susitikimus, renginius, koncertus ir į kitas vietas, kad galėtumėm pabendrauti su žmonėmis gyvai.
Sandra (Svečias) 2018-04-15 18:08:58 Manau, kad taip išnyks, nes po truputį kalba nyksta, tik gal ne taip sparčiai. Yra nemažai žmonių, kurie kalba svetima kalba ar naudoja svetimos šalies žodžius. Tad manau, kad kalba po kažkiek laiko išnyks, tik mes nei vienas nežinome kada tai bus.
Liveta G. (Svečias) 2018-04-15 22:26:18 Nepritariu Davido Brookso nuomonei, kad kalba, kuri neįsitvirtins šiame elektroniniame pasaulyje, išnyks. Nepaisant to, kad virtualioje erdvėje daugumos žmonių vartojamos lietuvių kalbos taisyklingumas yra skurdus, kalba tikrai neturėtų išnykti. Juk realiame pasaulyje mes vis tiek vartojame „normalią“ lietuvių kalbą, galbūt šiek tiek iškraipytą tarmių, tačiau bendraujame tikrai ne žodžių trumpiniais ar be lietuviškų raidžių, kaip tai darome elektroniniame pasaulyje. Kiekvienas galime prisidėti prie to, kad mūsų kalba neišnyktų.
Kalbant apie kompiuterių programų lietuvinimą, tai tikrai padėtų dirbti kompiuteriu tiems žmonėms, kurie nesupranta užsienio kalbos, bet jeigu valstybė ir neskirtų tam daugiau dėmesio bei lėšų, lietuvių kalba tikrai neišnyktų, o tie, kurie turi dirbti su technologijomis, kaip visada sugebėjo prisitaikyti, taip ir toliau sugebės.
Rimvydas (Svečias) 2018-04-15 23:54:08 Pritariu ,,Microsoft‘‘ bendrovės tarptautinės strategijos direktoriaus nuomonei. Kalba kuri nebus stipri elektroniniame pasaulyje tikrai gali išnykti. Lietuvių kalba dar tikrai nėra įsitvirtinusi pakankamai palyginus su kitomis kalbomis, ją reikia stiprinti bei platinti. Manau programų lietuvinimas būtų didelis žingsnis į priekį siekiant užsitikrinti vieta elektroniniame pasaulyje.
Agnė T. (Svečias) 2018-04-17 09:05:40 Manau, kad ateityje gali išnykti. Pagrinde bendraujant su kitais(pvz. užsieniečiais) vartojama anglų kalba, angliškos raidės(internetinėje erdvėje). O lietuviu kalba retai net bendrauja patys lietuviai tarpusavyje. Dabar madinga įterpti užsienietiškus žodžius bendraujant, nenaudojamos lietuviškos raidės. Kalbant anglų kalba, tu gali susišnekėti beveik su visais pasaulio žmonėmis, o Lietuvoje, tu gali savo kalba tik su pačiais tautiečiais susikalbėti, bet gaila, kad Lietuvoje vis daugėja rusakalbių, tad ir šiuo atveju sunkiau net ir gimta kalba bendrauti.
 1 2 3 4  


Oficialūs Savivaldybės puslapiai

 

      
 


Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
26272829303101
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
30010203040506
Lapkritis
    2020     
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. paštą ir gaukite
mūsų naujienas pirmieji:

Siekdami užtikrinti efektyvų mūsų interneto svetainės veikimą, jos veikloje naudojame slapukus - (angl. cookies). Tęsdami naršymą interneto svetainėje, sutinkate, kad Jūsų kompiuteryje būtų įrašomi slapukai iš interneto svetainės www.siauliai.lt. Susipažinkite su   Privatumo politika.