Specialiai ta proga surengtoje spaudos konferencijoje konkurso iniciatorė, meno vadovė ir smuiko mokytoja ekspertė Nijolė Prascevičienė priminė, kad Sauliaus Sondeckio vardu pavadintas konkursas organizuojamas nuo 2003 metų. Pasak jos, per visus šiuos metus renginys išlaikė aukštą meninį lygį ir pelnė puikią reputaciją tarp jaunųjų muzikantų bei pedagogų. Norint patekti į konkursą, būtinas itin stiprus pasirengimas, todėl kiekvienas dalyvis jau yra pasiekęs aukštą meistriškumo lygį.

Pirmosiomis konkurso dienomis komisija jau išklausė jauniausiuosius atlikėjus – iki 10 metų amžiaus grupės dalyvius. Pasak organizatorių, net ir patys mažiausi konkurso dalyviai pademonstravo įspūdingą muzikalumą, sceninę brandą ir meilę muzikai. Artimiausiomis dienomis savo pasirodymus tęs vyresniųjų amžiaus grupių smuikininkai ir violončelininkai.
N. Prascevičienė taip pat džiaugėsi sparčiu Šiaulių kultūriniu augimu. Per pastaruosius dvejus metus miestas įsigijo du aukščiausios klasės muzikos instrumentus, buvo atnaujinta koncertų salė, vyksta vis daugiau aukšto lygio kultūros renginių, o svarbiu žingsniu tapo ir Šiaulių simfoninio orkestro įkūrimas.
Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazijos direktorė dr. Regina Marozienė dėkojo Šiaulių miesto savivaldybei už nuoseklų dėmesį muzikiniam ugdymui ir kultūrai. Ir džiaugėsi, kad mūsų miestas turi tokio aukšto lygio konkursą.

Jaunųjų muzikantų iš Lietuvos, Latvijos, Estijos, Suomijos, Belgijos, Liuksemburgo, Ispanijos, Lenkijos ir Čekijos pasirodymus vertina tarptautinė pripažintų muzikos profesionalų komisija. Smuikininkų konkurso vertinimo komisiją sudaro Zakhar Bron (pirmininkas, Vokietija–Šveicarija), Michael Stricharz (Vokietija), Kaido Välja (Estija), Rolanda Ginkutė (Lietuva–Kataras) ir Maurizio Sciarretta (Italija). Violončelininkų konkurso vertinimo komisiją sudaro David Geringas (pirmininkas, Lietuva–Vokietija), Ramutė Kalnėnaitė (Lietuva), Maija Priedele (Latvija), Jorge Gil Garcia (Ispanija) ir Audronė Žigaitytė-Nekrošienė (Lietuva).
Violončelininkų komisijos pirmininkas, violančelės virtuozas, profesorius Davidas Geringas sakė visą gyvenimą jautęsis maestro Sauliaus Sondeckio mokiniu.

Pasak jo, konkursas suteikia jauniesiems atlikėjams išskirtinę galimybę augti, parodyti savo talentą ir meilę muzikai. Profesorius džiaugėsi galėdamas stebėti jaunųjų muzikantų susikaupimą ir profesionalumą. Jis taip pat pabrėžė, kad Šiaulių simfoninio orkestro atsiradimas yra svarbus žingsnis miesto kultūriniam gyvenimui ir skatina dar didesnį domėjimąsi muzika.
Smuikininkų komisijos pirmininkas profesorius Zakharas Bronas prisiminė ilgametę pažintį su maestro Sauliumi Sondeckiu ir džiaugėsi, kad Lietuvoje jau aštuntą kartą vyksta tokio aukšto lygio jo vardu pavadintas konkursas. Anot profesoriaus, jau pirmieji šių metų konkurso pasirodymai leido pamatyti išskirtinio talento jaunuosius smuikininkus, kurių ne vienas ateityje sėkmingai sieks tarptautinės karjeros.

Komisijos narys Michaelis Stricharzas į Šiaulius atvyko ne tuščiomis – konkurso dalyviams jis atvežė įsteigto fondo „Dall‘Arco Hamburg“ įsteigtus specialius apdovanojimus: du medalius ir padėkos raštus, kurie bus įteikti dviem smuikininkų grupės laureatams. Profesorius taip pat pabrėžė puikų konkurso organizavimą ir itin aukštą meninį lygį.

Violončelininkų komisijos narė, Lietuvos muzikų sąjungos prezidentė Audronė Žigaitytė-Nekrošienė kalbėjo apie Sauliaus Sondeckio palikimą, pabrėždama, kad jis buvo ne tik iškilus dirigentas ir muzikas, bet ir išskirtinis pedagogas, ugdęs jaunų žmonių mąstymą bei vertybes. Ji džiaugėsi profesionaliu konkurso organizavimu ir nuosekliu Šiaulių dėmesiu kultūros puoselėjimui.

Šiaulių miesto meras Artūras Visockas teigė, kad konkursas pasižymi išskirtinai aukštu meniniu lygiu.

„Šitas konkursas turi milžinišką problemą – jis yra per aukšto lygio, todėl žmonės truputį jo nesupranta. Būkit geri, ateikit birželio 30 dieną ir pažiūrėkit, kaip atrodo per aukštas lygis. Tai yra aukščiausias pasaulinis lygis ir jis yra čia, Šiauliuose“, – sakė A. Visockas.
Meras dėkojo organizatoriams, komisijos nariams ir visiems prisidedantiems prie renginio, pabrėždamas, kad toks konkursas reikšmingai prisideda prie Šiaulių, kaip svarbaus Lietuvos kultūros centro, vardo garsinimo.

VIII tarptautinio Sauliaus Sondeckio jaunųjų smuikininkų ir violončelininkų konkurso renginiai dar tęsiasi. Birželio 28 dieną 16 valandą Šeduvos muziejuje „Dingęs Štetlas“ vyks nemokamas konkurso dalyvių, laureatų ir komisijos narių koncertas.

Konkurso kulminacija taps birželio 30 dieną 18 valandą Šiaulių koncertų salėje „Saulė“ vyksiantis laureatų ir atlikėjų gala koncertas. Jame pasirodys pasaulinio garso atlikėjai – smuikininkas prof. Zakhar Bron, violončelininkas prof. David Geringas, smuikininkė Rolanda Ginkutė, violončelininkas Jorge Gil Garcia, smuikininkas Maurizio Sciarretta, Šiaulių miesto simfoninis orkestras „Camerata Solaris“, vadovaujamas meno vadovo ir dirigento Vilhelmo Čepinskio, bei VIII tarptautinio Sauliaus Sondeckio jaunųjų smuikininkų ir violončelininkų konkurso laureatai. Šis iškilmingas koncertas vainikuos konkursą ir suteiks klausytojams išskirtinę galimybę vienoje scenoje išgirsti ryškiausius jaunuosius talentus kartu su tarptautiniu mastu pripažintais atlikėjais. Kvietimai į koncertą čia: ticketmarket.lt.
Šiaulių miesto savivaldybės informacija/ Gabija Jaselskytė
V. Lebedžio nuotraukos