Paieška...
Išplėstinė paieška
Uždaryti
background

Straipsniai, pranešimai, renginių apžvalga

Lietuvių kalbos dienos – tai jau aštuntą kartą Lietuvos įstaigose, visuomeninėse organizacijose ir lietuvių bendruomenėse užsienyje vasario–kovo mėnesiais vykstantys renginiai, skirti lietuvių kalbos prestižui didinti, lietuvių kalbos mokymosi motyvacijai stiprinti, prie lietuvių kalbos sklaidos pasaulyje prisidėti, bendruomenėms Lietuvoje ir užsienyje telkti. Šių dienų iniciatorė – Valstybinė lietuvių kalbos komisija.

Šiaulių miesto kultūros ir švietimo įstaigos, kaip ir kiekvienais metais, suplanavo daug įdomių renginių, skirtų lietuvių kalbai, jos mokymuisi ir sklaidai, lietuvių kalbą, literatūrą ir kultūrą puoselėjusioms asmenybėms.  Šių renginių planą rasite čia >>>.

Šių metų lapkričio 7–14 dienomis Šiaulių miesto savivaldybės interneto svetainėje vyko virtuali viktorina, skirta valstybinės lietuvių kalbos 100-mečiui paminėti. Viktorinos organizatorės – Šiaulių miesto savivaldybė ir Lietuvių kalbos draugija. Iš jų atstovų sudaryta viktorinos komisija ir jos nuostatai patvirtinti Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu. Komisija buvo parengusi 25 klausimus iš įvairių lietuvių kalbos ir jos istorijos sričių.

Kiekvienais metais lietuvių kalbos viktorinų rengia šalies švietimo, kultūros įstaigos, savivaldybės, daugeliui gerai žinoma jau penkerius metus iš eilės surengta virtuali Lietuvių kalbos draugijos viktorina, skirta ne tik Lietuvoje, bet ir užsienio šalyse gyvenantiems lietuviams. Ypač džiugu, kad populiarumo nepraranda ir Šiaulių miesto savivaldybės kartu su Lietuvių kalbos draugija organizuojamos kalbos viktorinos ir konkursai.

Savivaldybės feisbuko paskyroje paskelbta informacija apie pastarąją kalbos viktoriną sulaukė net 9 389 peržiūrų.

Šiemet kalbos viktorinoje jėgas išbandyti panoro 195 dalyviai nuo 14 metų amžiaus: 148 iš Šiaulių miesto ir 47 iš Šiaulių rajono. Viktorinoje dalyvavo 86 moksleiviai ir 109 suaugusieji, iš kurių 10 lituanistų.

Viktorinos dalyvių rezultatai buvo vertinami trijose grupėse: suaugusiųjų, moksleivių ir lituanistų.

Suaugusiųjų grupėje vienodai balų surinko ir antrąja vieta pasidalijo dvi dalyvės: Rasa Rudžinskienė iš Šiaulių ir Danutė Slavinskienė iš Šiaulių rajono. Jos surinko po 22 balus ir tik vienu balu nusileido viktorinos nugalėtojai Simonai Vaičekonei.

Moksleivių grupėje – taip pat dvi antrosios vietos laimėtojos, surinkusios po 21 balą: Gabrielė Jokubauskaitė iš Šiaulių rajono ir šiaulietė Goda Samalionytė. Pirmoji vieta atiteko vienu balu daugiau surinkusiai Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos moksleivei Danielei Malinauskaitei. Aktyviausi buvo Šiaulių Simono Daukanto  gimnazijos mokiniai.

Lituanistų grupėje į 22 klausimus teisingai atsakė Jurgita Levanaitienė, Lina Zaboras ir Rimvydas Žuklija. Šie šiauliečiai tapo trečiosios vietos laimėtojais. Pirmąja vieta, surinkusios po 24 balus,  pasidalijo Jurgita Dominauskaitė ir Rita Mikučiauskienė.

Viktorinos dalyviams pasirodė sunkiausias esąs 20 klausimas „Kurioje Šiaulių mokykloje ilgiausiai veikia Lietuvių kalbos draugijos grupė?“. Tik 15 dalyvių į šį klausimą atsakė teisingai: Šiaulių Gegužių progimnazijoje.

Tik 26 viktorinos dalyviai pasirinko teisingą variantą „tėvukas, diedukas, makiažas“, atsakydami į 15 klausimą. Mat tik žodis „diedukas“ iš paminėtųjų atsakymuose nevartotinas oficialiojoje kalboje.

23 klausime reikėjo pasirinkti, kurioje eilutėje surašyti zoonimai. Teisingas atsakymas yra „Žibutė, Lordas, Micius, Baltuolis“. Jį rinkosi 37 dalyviai.

Lengviausia buvo atsakyti į 2 klausimą: „Kokiame Lietuvos rajone yra vietovardžiai Šveicarija, Venecija, Londonas ir Paryžius?“ Net 148 atsakiusieji žinojo, kad šie vietovardžiai yra Jonavos rajone. 

146 dalyviai teisingai atsakė į 22 klausimą ir iš trijų duotų variantų rinkosi „Kažkada tai turėjo atsitikti“.

13 klausime reikėjo pasirinkti, kurie žodžiai parašyti taisyklingai. Net 145 viktorinos dalyviai pasirinko teisingai – superherojus, supermodelis, superautomobilis.

Labai dėkojame visiems, turėjusiems noro ir radusiems laiko dalyvauti lietuvių kalbos viktorinoje. Visai nesvarbu, kiek balų surinkote. Daug svarbiau, kad išdrįsote ir, tikime, sužinojote ką nors naujo. Na, o tuos, kuriuos lydėjo sėkmė, nuoširdžiai sveikiname!

Viktorinos klausimus ir atsakymus į juos galite rasti čia.

 

Aušrinė Rinkevičienė,
Kultūros skyriaus kalbos tvarkytoja (vyr. specialistė)

Baigėsi virtuali Lietuvių  kalbos viktorina, skirta valstybinės lietuvių kalbos statuso šimtmečiui paminėti. Viktorinos organizatorės – Šiaulių miesto savivaldybė ir Lietuvių kalbos draugija (LKD). Viktorinoje dalyvavo 195 gimtajai kalbai neabejingi žmonės. Jie turėjo atsakyti į 25 klausimus iš įvairių lietuvių kalbos sričių. Viktorinos klausimus sudarė ir dalyvių atsakymus vertino Savivaldybės administracijos direktoriaus patvirtinta komisija.

Baigiamajame renginyje, vykusiame Savivaldybėje, buvo apibendrinti viktorinos rezultatai ir apdovanota 11 geriausiai pasirodžiusių dalyvių. Renginio vedėja Aušrinė Rinkevičienė pirmiausia suteikė žodį Savivaldybės mero pavaduotojui Egidijui Elijošiui. Vicemeras emocingai kalbėjo apie lietuvių kalbos kaip valstybinės šimtmetį, dabartinę kalbos padėtį, jos kitimą, kalbos politiką ir politikų požiūrį, pasveikino visus susirinkusius su gražia sukaktimi.

LKD garbės narys, LKD Šiaulių skyriaus valdybos pirmininkas Algirdas Malakauskas kalbėjo  apie aktyvų šiauliečių dalyvavimą LKD organizuojamose viktorinose, pabrėžė itin glaudų Savivaldybės ir LKD Šiaulių skyriaus bendradarbiavimą, paminėjo, kad dalyviams sunkiausiai sekėsi atsakyti į 15, 20 ir 23 klausimus. Kalbininkas savo kalbą baigė tokiu sakiniu: „Prieš 30 metų Paryžiuje UNESCO žiuri paskelbus, kad gražiausia pasaulio kalba yra lietuvių kalba, VLKK pirmininkui Audriui Antanaičiui kalbant apie lietuvių kalbą akcentavus, kad „tokios kalbos, kuri būtų archajiška ir sykiu tokia moderni pasaulyje daugiau nėra“, ir prisiminus didžiojo lietuvių kalbos normintojo Jono Jablonskio žodžius „Maža garbė svetimom kalbom kalbėti, didi gėda savos gerai nemokėti“, išvada aiški – būtina gimtąją lietuvių kalbą  mylėti ir gerai mokėti.“

Komisijos pirmininkė Aušrinė Rinkevičienė paskelbė viktorinos nugalėtojus ir prizininkus.

Suaugusiųjų grupėje daugiausia balų (23) surinko Simona Vaičekonė (Kompleksinių paslaugų namų „Alka“ socialinė darbuotoja).

Po 22 balus – UAB „Jurgvita“ direktorė dr. Rasa Rudžinskienė ir Danutė Slavinskienė (Šiaulių r. Raudėnų bibliotekininkė).

Moksleivių grupėje nepralenkiama buvo Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos mokinė Danielė Malinauskaitė (22 balai).

Po 21 balą surinko dvi dalyvės – Gabrielė Jokubauskaitė (Šiaulių r. Kuršėnų Lauryno Ivinskio gimnazija) ir Goda Samalionytė (Šiaulių „Romuvos“ gimnazija).

Lituanistų grupėje po 24 balus surinko Šiaulių Rėkyvos progimnazijos mokytoja metodininkė Rita Mikučiauskienė ir Jurgita Dominauskaitė (UAB  „Pandos“).

2 balais atsiliko 3 dalyviai: Lina Zaboras (UAB „Extra  Services“ direktorė), Jurgita Levanaitienė (Šiaulių r. Ginkūnų Sofijos ir Vladimiro Zubovų mokyklos mokytoja metodininkė) ir Rimvydas Žuklija (senjoras).

Sveikinimo žodį šauniausiems, gudriausiems viktorinos dalyviams tarė ir LKD valdybos pirmininkė prof. dr. Genovaitė Kačiuškienė. Kalbėdama apie LKD ir jos rengiamas viktorinas, profesorė teigė mananti, kad Šiaulius jau galima vadinti lietuvių kalbos viktorinų sostine, ir pažymėjo gerą Savivaldybės požiūrį į rengiamas viktorinas ir konkursus, rodantį pagarbą lietuvių kalbai.

Viktorinos, skirtos valstybinės lietuvių kalbos statuso šimtmečiui, nugalėtojams ir prizininkams LKD valdybos pirmininkė Genovaitė Kačiuškienė ir mero pavaduotojas Egidijus Elijošius įteikė Savivaldybės ir Lietuvių kalbos draugijos įsteigtus prizus bei LKD diplomus. Džiugu, kad Šiaulių miesto savivaldybės interneto svetainėje vykusi virtuali Lietuvių kalbos viktorina sulaukė nemažo miestiečių ir Šiaulių rajono gyventojų susidomėjimo.

 

Kultūros skyriaus informacija

Mokyklų antspaudų, spaudų ir dokumentų kalbos klaidos bei rengimo trūkumai Klaidos prekių etiketėse Lietuvos savivaldybių pavadinimuose esančių vietovardžių kirčiavimas: normos ir klaidos Kokiais vardais pavadintos Šiaulių gatvės? Forume – apie kalbos aktualijas