Šiaulių miesto savivaldybė ir ugniagesiai, siekiant išvengti kylančių gaisrų ir skaudžių nelaimių, skatina šiauliečius gyvenamuosiuose būstuose įsirengti dūmų signalizatorius! Žalingų įpročių turinčius asmenis raginame rūkyti tik atviroje ir tam skirtoje vietoje, nuorūkoms laikyti naudoti pelenines. Saugodami save – galime apsaugoti ir kitus.
Kokiose patalpose ir kiek detektorių įrengti?
Gyvenamajame būste (kiekviename aukšte) turi būti įrengtas bent vienas autonominis dūmų detektorius. Tai yra minimalus reikalavimas, tačiau dūmų plitimą riboja įvairios pastato konstrukcijos (sienos, durys, perdangos ir pan.). Rekomenduojama šiuos prietaisus įrengti kiekvienoje patalpoje, kurioje žmonės miega ir koridoriuose arba bendrose erdvėse prieš miegamuosius. Nepatariama jų įrengti virtuvėje, ar tose vietose, kur gali išsiskirti garai.
Kaip parinkti tinkamą vietą?
Įrengiant autonominius dūmų detektorius būtina vadovautis gamintojo instrukcija. Kadangi karšti dūmai kyla į viršų ir kaupiasi palubėje, šie prietaisai turėtų būti montuojami ant lubų. Tik tais atvejais, kai nėra galimybės jų įrengti ant lubų, autonominiai dūmų detektoriai gali būti įrengiami ant patalpos sienos, kuo arčiau lubų.
Parenkant detektoriaus tvirtinimo vietą, būtina prisiminti, kad kartais teks pakeisti elementus, patikrinti jo veikimą, todėl rekomenduojama juos įrengti lengvai prieinamose vietose.
Kaip prižiūrėti?
Kad autonominiai dūmų detektoriai patikimai veiktų, svarbu periodiškai patikrinti jų veikimą paspaudžiant testavimo mygtuką. Jeigu šie prietaisai yra su keičiamais maitinimo elementais, juos reikėtų keisti kasmet. Dulkės ir nešvarumai mažina jo jautrumą, todėl reikėtų neužmiršti nuvalyti dulkių.
Kokį detektorių pirkti?
Renkantis autonominį dūmų signalizatorių, reikėtų atkreipti dėmesį, kad jis būtų sertifikuotas pagal Europos standartą EN 14604:2005/AC:2008 ir paženklintas CE ženklu. Tai užtikrins, kad įsigijote kokybišką įrenginį. Detektoriai gali būti su keičiamais maitinimo elementais, arba su integruota baterija, kurios nereikia keisti visą prietaiso tarnavimo laikotarpį (apie 10 metų). Detektoriai su keičiamais maitinimo elementais yra pigesni, tačiau reikalauja daugiau priežiūros (kasmet būtina keisti maitinimo elementus). Tad dūmų detektorius galite rinktis pagal savo poreikius ir galimybes.
Patarimai, kaip elgtis kilus gaisrui:
Jeigu dega jūsų butas:
- skambinkite skubiosios pagalbos tarnybų ryšio numeriu 112;
- negelbėkite savo turto;
- išeikite iš buto;
- uždarykite duris, bet neužrakinkite jų;
- nesinaudokite liftu, leiskitės laiptais;
- pasitikite atvykstančius ugniagesius.
Jeigu patalpoje daug dūmų:
- užsidenkite burną ir nosį drėgnu audiniu;
- eikite pasilenkę arba šliaužkite;
- jeigu negalite išeiti į laiptinę, eikite į balkoną ir šaukitės pagalbos.
- Jeigu dega kaimynų butas:
- skambinkite skubiosios pagalbos tarnybų ryšio numeriu 112;
- jeigu laiptinėje daug dūmų, likite savo bute;
- uždenkite drėgnais skudurais durų ir ventiliacijos angas;
- prieikite prie lango ar išeikite į balkoną, kad ugniagesiai jus matytų.
Patarimai, ką daryti patalpoje pajutus dujų kvapą:
- nosį ir burną užsidenkite drėgnu audeklu ir nosine;
- užsukite dujų ir dujų prietaiso čiaupą;
- plačiai atidarykite langus, duris ir, sukėlę skersvėjį, vėdinkite patalpas;
- nedekite ugnies, nerūkykite;
- nejunkite elektros prietaisų ir jungiklių;
- užuodę dujų kvapą, būtina praneškite Dujų avarinei tarnybai telefonu 1804;
- telefonu naudokitės tik neuždujintoje aplinkoje ir ten, kur nėra dujų kvapo;
- jeigu dujų kvapas juntamas daugiabutyje, perspėkite kaimynus, kad jie nesinaudotų atvira ugnimi ir elektriniais skambučiais;
- pasirūpinkite, kad žmonės, esantys butuose arčiausiai dujų nutekėjimo vietos, skubiai išeitų į lauką.
Straipsnis parengtas pagal Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie VRM informaciją.