Paieška...
Išplėstinė paieška
Uždaryti
background

Rėkyvoje atgims Karalienės Mortos identitetas

2025 m. liepos 6–12 d. Šiaulių kultūros centro Rėkyvos kultūros namuose (Energetikų g. 7) vyks renginių ciklas „Lietuviškas identitetas ir atsparumas. Karalienė Morta: istorinis paveikslas ar pamirštas identiteto simbolis?“ Ši iniciatyva kviečia naujai pažvelgti į vieną reikšmingiausių, tačiau dažnai primirštų Lietuvos istorijos asmenybių – karalienę Mortą. Organizatoriai tikisi, kad per kūrybines veiklas, diskusijas ir muziką Rėkyvos kultūros namai taps gyvu kultūrinio dialogo centru, jungiančiu praeitį ir dabartį, istoriją ir šiandienos išgyvenimus.

Organizatorius – Šiaulių kultūros centras. Finansuoja Kultūros ministerija.

Karalienė Morta – pirmoji ir vienintelė tituluota Lietuvos karalienė, karaliaus Mindaugo žmona. Nors apie ją išlikę istorinių šaltinių labai nedaug, jos vaidmuo svarbus ne tik kaip valdovo sutuoktinės – ji prisidėjo prie valstybės valdymo ir krikščionybės įsitvirtinimo Lietuvoje. Morta buvo ne tik politinė figūra, bet ir simbolis – išmintinga, strategiškai mąstanti moteris, gebėjusi veikti valstybės labui nelengvame XIII amžiaus kontekste.

Siekiant įprasminti karalienės Mortos atminimą ir atgaivinti jos, kaip tautinio identiteto simbolio, reikšmę šiandienos visuomenėje, Šiaulių kultūros centro Rėkyvos kultūros namai kviečia į prasmingų renginių ciklą „Lietuviškas identitetas ir atsparumas. Karalienė Morta: istorinis paveikslas ar pamirštas identiteto simbolis?“

„Rėkyvos kultūros namai – tai naujai atgimusi erdvė, kurią siekiame pripildyti turiningo, įkvepiančio ir bendruomenę vienijančio turinio. Todėl būtent čia pristatome ciklą apie karalienę Mortą – pirmąją Lietuvos karalienę, kurios atmintis vis dar nepelnytai primiršta. Šiuose atnaujintuose namuose norime kalbėti apie tai, kas kuria mūsų tapatybę ir stiprybę – apie istoriją, kultūrą ir žmones. Rėkyva tampa vieta, kur lietuviškas identitetas gali būti ne tik prisimenamas, bet ir išgyvenamas šiandien“, – sako Šiaulių kultūros centro Rėkyvos skyriaus vedėja Viktorija Mališauskaitė.

Renginių ciklas prasidės liepos 6 d. 13 val. kūrybinėmis-edukacinėmis dirbtuvėmis visai šeimai „Karalienės Mortos karūna“. Šios dirbtuvės – tai ne tik smagus laikas su šeima, bet ir galimybė gyvai patirti istorinę atmintį. Veiklos metu dalyviai, padedami edukatorių, gamins simbolinę karalienės Mortos karūną, dekoruos ją pasirinktais vizualiniais elementais ir taip savaip interpretuos pirmosios Lietuvos karalienės įvaizdį. Dirbtuvės vyks lauke ir bus pritaikytos nuolatiniam lankytojų srautui, todėl dalyvauti galima patogiu metu visą dieną.

Tą pačią dieną 18 val. vyks jaukus muzikinis vakaras „Tautos širdis – dainose“. Koncertinėje programoje pasirodys Jurga Andriulienė. Jos atliekamos dainos kvies prisiminti, kaip giliai tautinė dvasia gyvena mūsų muzikoje. Kiekviena melodija šventinį vakarą taps simboliniu ryšiu su mūsų istorija, bendryste ir pasididžiavimu savo šalimi. Liepos 6-osios renginių dalyviai bus kviečiami į iškilmingą vakaro kulminaciją – bendrą „Tautiškos giesmės“ giedojimą kartu su visa Lietuva.

Liepos 12 d. 14.30 val. organizatoriai kvies į diskusiją „Karalienė Morta: istorinis paveikslas ar pamirštas identiteto simbolis?“. Popietėje dalyvaus visuomenininkas, ekstremalių kelionių entuziastas ir karys savanoris Aurimas Mockus, kalbėsiantis tema „Vidinis atsparumas: nuo karalienės Mortos iki šiandienos žmogaus“. Jo gyvenimo istorija – nuo ištvermės kupinos kelionės per Ramųjį vandenyną iki stipraus ryšio su Lietuva simbolių – tampa įkvėpimu šiandienos žmonėms. Kartu su juo diskusijoje dalyvaus ir žinomas lietuvių aktorius Giedrius Savickas, pristatysiantis savo požiūrį tema „Istorija scenoje: kaip praeitis formuoja mūsų tapatybę“. Giedriaus gyvenimas ir kūryba liudija, kaip svarbu išlaikyti ryšį su savo šaknimis, puoselėti tradicijas ir perduoti jas ateities kartoms.

Vakare, 18 valandą, vyks nuoširdus muzikinis susitikimas su Dainotu Varnu – operos solistu ir dainuojamosios poezijos atlikėju. Jo koncertas – tai šviesi muzikinė kelionė per lietuvišką lyriką, klasikos motyvus ir šiuolaikines emocijas. Dainotas Varnas žavi ne tik galingu balsu, bet ir gebėjimu perteikti tikrą jausmą, leidžiantį klausytojams iš naujo patirti, ką reiškia būti lietuviu.

Organizatoriai įsitikinę, kad šis renginių ciklas – tai ne tik istorijos pamoka, bet ir kvietimas iš naujo įvertinti savo tapatybę, stiprybę ir tautinį atsparumą. Karalienė Morta tampa jungiamąja grandimi tarp praeities ir dabarties, primindama, kad kiekviena tauta stipri tol, kol pažįsta savo šaknis.

Programa
2025 m.

Liepos 6 d.

13–16 val. kūrybinės-edukacinės dirbtuvės visai šeimai „Karalienės Mortos karūna“
Dirbtuvių metu dalyviai, padedami edukatorių, gamins simbolinę Karalienės Mortos karūną.
Būtina registracija el. p. arba tel. +370 600 49 618

18 val. muzikinis vakaras „Tautos širdis – dainose“
Dalyvauja atlikėja Jurga Andriulienė

Liepos 12 d.

14.30 val. diskusija „Lietuviškas identitetas ir atsparumas. Karalienė Morta: istorinis paveikslas ar pamirštas identiteto simbolis?“
Dalyvauja visuomenininkas, ekstremalių kelionių mėgėjas, tinklaraštininkas, karys savanoris Aurimas Mockus ir žymus lietuvių aktorius Giedrius Savickas

18 val. muzikinis vakaras su atlikėju Dainotu Varnu

Renginių metu veiks maisto ir gėrimų zona.

Rėkyvos kultūros namai, Energetikų g. 7

Organizatorius – Šiaulių kultūros centras
Finansuoja – LR kultūros ministerija

Šiaulių kultūros centro informacija

Į komentarus neatsakome
Neteisingas
Neteisingas
captcha
Neteisingas