Konferencijos metu dalyviai turėjo galimybę gilintis į aktualiausias STEAM ugdymo tendencijas per įvairias veiklas: buvo pristatoma ugdymo įstaigų geroji patirtis, vyko įtraukiančios diskusijos su pedagogais, mokslininkais ir švietimo lyderiais. Susirinkusieji galėjo susipažinti su praktiniais STEAM projektų pavyzdžiais, o kūrybinės dirbtuvės ir kitos edukacinės veiklos leido patiems išbandyti inovatyvius metodus bei įrankius.
Iškilmingas atidarymas ir įkvepiantys sveikinimai
Konferencija prasidėjo Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos erdvėse, kur gausiai susirinkusius dalyvius pasitiko renginio moderatorės – Šiaulių lopšelio-darželio „Pasaka“ direktorė Neringa Baršauskienė ir Šiaulių lopšelio-darželio „Drugelis“ direktorė dr. Rūta Šiaučiulienė.
Iškilmingą pradžią papuošė Šiaulių lopšelio-darželio „Žirniukas“ vokalinio ansamblio muzikinis sveikinimas (mokytoja – Regina Varpučianskienė).
Susirinkusiuosius sveikino Šiaulių miesto vicemeras Justinas Švėgžda. Jis pabrėžė STEAM ugdymo svarbą miesto ateičiai ir jaunajai kartai.
„Šis renginys dar tik ketvirtas, bet jau toks brandus, matome, kaip jis kasmet kokybiškai gerėja ir tobulėja. Smagu turėti jame svečių iš Čekijos, Danijos ir Prancūzijos. Su šios konferencijos iniciatorėmis lankėmės LEGO būstinėje, matau daug entuziazmo jų akyse ir darbuose. Tėveliai daug ramiau jaučiasi, kai žino, kad jų atžalomis, jau pradedant ikimokyklinėmis įstaigomis, yra puikiai rūpinamasi, kad sudaromos įvairiausios galimybės. Tada tėveliams atsiranda noro turėti du, tris, o gal ir keturis vaikus, to mūsų miestui ir visai Lietuvai kaip tik labai reikia“, – kalbėjo vicemeras.
Prie sveikinimų prisijungė Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos atstovė prof. dr. Daiva Malinauskienė bei Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėja Edita Minkuvienė, linkėdamos dalyviams įdomių atradimų ir produktyvaus darbo.
Idėjų gausa plenariniame posėdyje
Po sveikinimo kalbų prasidėjo plenarinis posėdis, kuriame pranešimus skaitė tiek Lietuvos, tiek užsienio švietimo ekspertai. Edita Minkuvienė pristatė Šiaulių miesto požiūrį į STEAM ugdymą tema „STEAM Šiauliuose: žvilgsnis į pasaulį kitaip“.
Konferencijos tarptautiškumą pabrėžė svečiai: Petra Rožkova, BBA Mažųjų technikos universiteto (Čekija) bendra įkūrėja ir direktorė, pristačiusi „Įvadą į STEAM vaikų akademiją“; Dr. Giedrė Cibulskaitė-Veršinskienė iš Sorbonos Universiteto (Prancūzija) pasidalino įžvalgomis tema „Prancūzijos darželiai iš arčiau: ugdymo praktikos, kurios įkvepia“; o Brian Brichs, lopšelio-darželio „Junglehuset“ direktorius (Danija), kalbėjo apie „Ankstyvąjį ugdymą Danijos darželiuose ir specialiųjų poreikių vaikų įtrauktį bei kitą edukacinę stimuliaciją“.
Taip pat buvo pristatyti verslo ir švietimo partnerystės pavyzdžiai („Artilux Akademijos“ pavyzdys), inovatyvūs LEGO® Edukaciniai sprendimai – LEGO® Švietimo mokslas: inovatyvus mokslas darželyje. Naujausias mokymo sprendimas, kuris yra paveikus, lankstus ir intuityvus ir leidžia mokiniams susipažinti su mokslo koncepcijomis taip, kad jie visi pajustų „Aha!“ atradimo džiaugsmą“, šiuos sprendimus pristatė LEGO® Edukacijos Akademijos (LEA) sertifikuotas mokytojų treneris Saulius Vasiliauskas, bei „Aromama“ edukacinės priemonės apie kvapnius ir spalvingus kvapų pasaulius.
Kūrybiškumo paieškos praktinėse veiklose
Po teorinių įžvalgų ir pranešimų dalyvių laukė kavos pertrauka, kurios metu vyko ir edukacinių priemonių pristatymas, surengtas „Baltic Orbis“ bei „Aromama“.
Pasisėmę jėgų ir naujų idėjų, konferencijos dalyviai buvo pakviesti į kūrybines dirbtuves „Atrask kūrybos kodą“, kuriose galėjo praktiškai išbandyti įvairias STEAM veiklas ir metodikas. Pedagogai galėjo rinktis iš tokių užsiėmimų kaip „Miesto projektavimo slėpiniai“, kur gilinosi į urbanistinius sprendimus, „Išmanieji draugai: kodai, robotukai ir mes“, kur susipažino su programavimo pagrindais ir robotų galimybėmis, ar „Kodavimas be ekranų: vaikystės žaidimų galia“, atskleidžiančios programavimo principus per žaidybines veiklas.
Kitos dirbtuvės kvietė į „Draugystę su Bee-bot“ robotukais, siūlė praktines „STEAM vaikų akademijos“ veiklas, leido tapti „Mažaisiais architektais“ taikant inžinerinius LEGO sprendimus, tyrinėjo „Išmaniojo naršytojo paslaptis ir pavojus“, įtraukė į „Kodų medžioklę“ bei „LEGO miesto iššūkį“, ar skatino kūrybiškumą dirbtuvėse „Junk, veržk, kurk“.
Vėliau konferencijos programa persikėlė į praktinio patyrimo erdves – aštuonis Šiaulių miesto lopšelius-darželius („Berželis“, „Drugelis“, „Eglutė“, „Ežerėlis“, „Pasaka“, „Pupų pėdas“, „Voveraitė“, „Žirniukas“) bei Rėkyvos progimnazijos ikimokyklinio ugdymo skyrių. Čia dalyviai
turėjo galimybę susipažinti su realiomis STEAM ugdymo aplinkomis ir jose taikomomis praktikomis.
Įgyta patirtis ir bendradarbiavimo svarba
Konferencija buvo apibendrinta diskusijomis ir įžvalgomis, o maloniu akcentu tapo loterija konferencijos dalyviams.
Renginys suteikė puikią progą pedagogams ne tik įgyti naujų žinių, bet ir užmegzti vertingus profesinius ryšius bei pasisemti įkvėpimo tolimesniam darbui.
Sėkmingą konferencijos įgyvendinimą užtikrino darnus Šiaulių miesto lopšelių-darželių ir Šiaulių miesto savivaldybės Švietimo centro bendras darbas bei rėmėjų palaikymas.
Tarptautinė STEAM konferencija Šiauliuose neabejotinai paliko ryškų pėdsaką miesto švietimo bendruomenės gyvenime, paskatindama dar aktyviau taikyti inovatyvius ugdymo metodus.
Šiaulių miesto savivaldybės informacija
Vitalio Lebedžio nuotraukos